We wszystkich cywilizacjach rozwijały się przeróżne nauki tajemne. Powoli nauka pozbawiała je nimbu tajemniczości, na niektóre z nich wskazała jako na pozbawione podstaw. W naszej cywilizacji taką tajemnicą otoczona była niegdyś alchemia, którą nauka zamieniła w pożyteczną chemię. Podobnie rzecz miała się z astrologią. Dzisiaj, pomimo dostępu do książek, podręczników, artykułów nadal pewną mgiełką tajemnicy owiana jest psychologia. Psychologowie zaś uchodzą za ludzi, którzy sobie tylko znanymi metodami potrafią, nawet wbrew nam, czytać w naszych głowach. Taka sytuacja sprzyja narodzinom pseudonauki. Autor obnaża w książce brak podstaw pseudonauk i pseudoterapii funkcjonujących w obrębie psychologii, takich jak psychoanaliza, NLP i inne. Pokazuje mechanizm powstawania psychobiznesu. Zastanawia się również nad współczesnym stanem psychologii akademickiej. Pokazuje przykłady jej nadużyć, sprzeniewierzenia się etyce naukowej, analizuje błędy. Według wielu czytelników to książka przerażająca, bo ukazuje ogrom tego co w tej dziedzinie jest złe, a co niewidoczne na co dzień naszym oczom. Obowiązkowa lektura dla wszystkich, których interesuje psychologia, a którym nieobce są sceptycyzm i myślenie krytyczne.
To, że jak nigdy w historii żyjemy bogato, zdrowo i bezpiecznie, jest pochodną rozwoju nauki. Nawet mieszkańcy slumsów Kalkuty, żyją dziś lepiej niż w czasach potęgi Mogołów. Ale ta trwająca nieustannie rewolucja naukowa poddaje nasze codzienne życie wielkiej próbie dostosowania się do niej. Nasze przyzwyczajenia, obyczaje, wagi, które przypisujemy poszczególnym podstawowym wartościom, ulegają radykalnym zmianom, wywołując u niektórych z nas dyskomfort z samego życia. Dlatego tak wielką rolę odgrywają nauki społeczne, szczególnie te, których bezpośrednim celem jest nie tylko zrozumieć powody takiego stanu, ale i pomóc indywidualnemu człowiekowi zmierzyć się z otaczającą go rzeczywistością. Tomasz Witkowski napisał książkę ukazującą cienie jednej z takich nauk – psychologii. Zakazana Psychologia pokazuje mroczny obraz szalbierstwa intelektualnego, naukowego oszustwa prowadzącego, do wyrządzania szukającym pomocy szkody, czasami nieodwracalnej. Zmiany cywilizacyjne ostatnich lat prowadzą do powstawania szalbierstw naukowych nie tylko w naukach społecznych. Obchodzimy właśnie okrągłą rocznicę skandalu z zimną fuzją, a renomowane czasopisma Science i Nature musiały nie tak dawno odwoływać kilkanaście prac cudotwórcy mikroelektroniki. O tych, ukrytych w cieniu, grzechach nauki powinno się mówić pełnym głosem.
Z recenzji prof. Łukasza A. Turskiego
OPINIE CZYTELNIKÓW
Ta książka jest absolutnym must-have’m nie tylko dla studentów psychologii i przed
e wszystkim wykładowców, którzy do dzisiaj raczą tych pierwszych Freudem, Jungiem, Klein, Wilberem, psychoanaliza postfreudowska itd. To książka dla każdego mieniącego się mianem racjonalisty, niebędącego zarazem ekspertem w dziedzinie psychologii i jej historii. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad zakupem jakiegolwiek “poradnika” z NLP na okładce, zostałeś przegadany/zanalizowany przez zadufanego “psychoanalityka” (najczęściej studenta/studentkę I lub II roku psychologii, bo tacy najczęściej proponują wszem i wobec “terapię”), namawiany byłeś na “nową, cudowną terapię” przez szaloną koleżankę (tak, każdy musi mieć taką jedną) itd. , po przeczytaniu tej książki będziesz czuł się o wiele pewniej, stąpając po niepewnym do tej pory gruncie psychologii. Tak jak “Modne Bzdury” uodparniają na “wirusa postmodernizmu” nie-hard-naukowców
Marcin Langer, opinia zamieszczona na portalu RACJONALISTA.PL
Cudowna książka! Jestem absolwentką psychologii i to naprawdę zaszczyt że mogłam tę książkę przeczytać 🙂 w wielu kwestiach naprawdę mnie zaszokowała! Pozdrawiam autora, którego jestem oddaną fanką. Z niecierpliwością czekam aż do Zakazanej Psychologii, prezentującej się dumnie na mojej książkowej półce, dołączy druga część 🙂
Książka otwiera oczy i jest odważnym posunięciem, tworzącym wstrząs dla rozumu, który gdzieś się w tym wszystkim zagubił, ulegając presji autorytetów.
Na tę książkę patrzę oczywiście jako laik, ale tematyka jest dla mnie poruszająca, a niektóre konstatacje wręcz zaskakujące. Piszę „laik”, ale przecież uczestniczę w sposób zawodowy w rynku szkoleniowym, i choćby z tego tylko powodu, bardzo żałuję, że nie mogłem tej książki przeczytać znacznie wcześniej.
Jestem pełen uznania dla dociekliwości, ale również odwagi.Największe wrażenie zrobił na mnie jednak metodyczny sposób budowania argumentacji. Przywraca wiarę w wartość rozumu i niezależnośc myślenia.
Moje odczucia oscylują gdzieś pomiędzy szokiem, zdziwieniem, fascynacją i zachwytem.
Szok i zdziwienie, bo nie wiedziałem, że tak spora część psychologii i terapii jest oparta tak wątłych podstawach. Fascynacja i zachwyt, bo książka jest napisana rewelacyjnie i z pasją. Poza kwestią pseudonauki w psychologii, dowiedziałem się wiele o samej psychologii i jej historii. Czekam na drugi tom!